Sällsynta grupper

Förteckning över kontakter för sällsynta hematologiska tillstånd. Listan över kontaktpersoner har inga formella implikationer utan ska ses som en ren service till svenska hematologer

Gaucher (och andra lysosomala inlagringssjd.)
Johan Richter, SUS Lund, Johan.Richter(a)med.lu.se, se även www.gauchercenter.org/

Hemochromatos (primär)
Sigvard Olsson, Sahlgrenska, sigvard.olsson(a)medic.gu.se

Hemoglobinopatier
Honar Cherif, Akademiska, honar.cherif(a)akademiska.se
Rolf Ljung UMAS, rolf.ljung(a)skane.se
Ulf Tedgård SUS Malmö, Ulf.Tedgar(a)skane.se

Hemolys pga enzymbrist
Soheir Beshara Unilabs, soheir.beshara(a)unilabs.com

Hemofagocyterande lymfohistiocytos (HLH)
Torbjörn Karlsson, Akademiska, torbjorn.a.karlsson(a)medsci.uu.se
Jan-Inge Henter Karolinska, jan-inge.henter(a)ki.se

Hypereosinofilt syndrom
Hans Wadenvik, Sahlgrenska, hans.wadenvik(a)telia.com

Immunbristtillstånd
Jan Björkander, Länssjukhuset Ryhov janne.bjorkander(a)rlj.se

Kronisk svår neutropeni
Jan Palmblad, Karolinska, jan.palmblad(a)ki.se
Michael Sundin Karolinska, mikael.sundin(a)karolinska.se 

PNH
Peter Johansson, Uddevalla, peter.l.johansson(a)vgregion.se

Porfyrier
för kontakt se www.karolinska.se/porfyri

TTP
Fredrik Celsing, Karolinska, fredrik.celsing(a)karolinska.se